Početna strana > Hronika > Kina se s razumevanjem odnosi prema poziciji Rusije u vezi s Južnim Kurilima
Hronika

Kina se s razumevanjem odnosi prema poziciji Rusije u vezi s Južnim Kurilima

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. novembar 2010.

Poslednjih dana se u kineskim sredstvima za masovno informisanje pojavilo mnoštvo komentara, čiji osnovni motiv predstavlja podrška Rusiji u vezi s putovanjem Dmitrija Medvedeva na Južne Kurile. Ova poseta je neobičan događaj, svedočanstvo odlučnih namera Rusije da vrši dalju kontrolu nad ovim ostrvima, ističe kineska štampa. Novinari KNR s odobravanjem pišu o tome da ruski predsednik nije poslušao „preporuke“ Tokija da se uzdrži od obilaska ostrva.

Slična je reakcija i na kineskom internetu. „Ispravan korak“, „Podržavamo Rusiju“, „Medvedev je postupio kao vođa velike države“ – takve komentare ostavljaju kineski korisnici uz materijale o putovanju ruskog predsednika na Kunašir.

Ovakvo opšte raspoloženje, bezuslovno, ima veze s tim što Japan Kini ispostavlja „teritorijalne račune“.

Nakon putovanja Dmitrija Medvedeva na Južne Kurile u kineskoj zajednici stručnjaka oživele su diskusije o teritorijalnim problemima, koji su ostali u nasleđe posle Drugog svetskog rata.

„Odlučna dejstva Rusije u zaštitu svog suvereniteta i teritorijalne celovitosti nisu mogla da ne izazovu simpatije u Kini i poslužila su kao dopunski argument za pristalice oštre linije u kinesko-japanskim odnosima,“ izjavio je za „Glas Rusije“ profesor MDIMO MIP RF Sergej Luzjanin.

U poslednje vreme, istakao je Sergej Luzjanin u intervjuu za „Glas Rusije“, vidimo zaoštravanje teritorijalnih sporova. To nije povezano samo s problemima istorijske prošlosti, već i sa sve oštrijim suparništvom zbog resursa. Međusobna podrška, koju Rusija i Kina mogu da pruže jedna drugoj u pitanjima zaštite teritorijalne celovitosti, predstavlja važan faktor stabilnosti u regionu. Iako se zasad radi više o neformalnoj podršci, ona ipak odražava želju RF i KNR da situacija u regionu bude predvidljivija. I to će naterati japansku stranu da se zamisli.

S ovim mišljenjem su solidarni i kineski stručnjaci. Kako je istakao naučni saradnik Instituta za japanska istraživanja Lu Czjunjhun, Japan jednostavno ne može da dozvoli sebi da istovremeno bude u napetim odnosima s Kinom i Rusijom.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner